Hot New Products 120g Cosmetic Jar - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Plastic Cosmetic Jar
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
Being supported by an state-of-the-art and skilled IT team, we could supply technical support on pre-sales & after-sales service for Hot New Products 120g Cosmetic Jar - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Chile , Southampton , Finland , If you need to have any of our merchandise, or have other items to be produced, make sure you send us your inquiries, samples or in depth drawings. Meanwhile, aiming to develop into an international enterprise group, we look forward to receiving offers for joint ventures and other cooperative projects.
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
Top Suppliers Cream Jar Made In China - 30ml P...
-
OEM manufacturer Mini Cosmetic Jars - 530ml re...
-
Good User Reputation for Clear Round Empty Plas...
-
Renewable Design for Jar For Cosmetic - 50ml c...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
Ordinary Discount Plastic Cosmetic Empty Jar - ...









