2017 China New Design Pp Cosmetic Packing - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Inside the 2018 Diptyque advent calendar | Custom Perfume Bottles
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | 10ml Perfume Bottle
Our team through qualified training. Skilled professional knowledge, powerful sense of support, to satisfy the support desires of consumers for 2017 China New Design Pp Cosmetic Packing - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Netherlands , Belgium , Johannesburg , With its rich manufacturing experience, high-quality products, and perfect after-sale service, the company has gained good reputation and has become one of the famous enterprise specialized in manufacturing series.We sincerely hope to establish business relation with you and pursue mutual benefit.
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!
-
2017 Good Quality Crystal Cream Jar - 30g colo...
-
Cheapest Price Glass Perfume Bottles China - 2...
-
China OEM Glass Cream Bottle - 200ml aluminum ...
-
100% Original Factory 50g Cream Jar For Cosmeti...
-
China Supplier Clear Glass Perfume Bottle - 30...
-
Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 5 ...









