Factory made hot-sale 30g Cosmeitc Jar - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
We take "customer-friendly, quality-oriented, integrative, innovative" as objectives. "Truth and honesty" is our management ideal for Factory made hot-sale 30g Cosmeitc Jar - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Namibia , Slovenia , Cyprus , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we will continue to develop, to provide the high-quality products and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
Cheap price 50ml Clear Perfume Bottles - 200ml...
-
Best Price on Perfume Pen Spray Bottle - 400ml...
-
Short Lead Time for Cosmetic Jars With Black Ca...
-
Special Price for 50g Cosmetics Jar - 200ml go...
-
Discountable price Perfume Bottle For Men - 5g...
-
Factory wholesale 500g Round Plastic Cream Jar ...




