Factory directly Perfume Atomizer Refillable - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our firm has strived to establish a extremely efficient and stable employees crew and explored an effective excellent command method for Factory directly Perfume Atomizer Refillable - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Italy , Estonia , Lesotho , We have now a good reputation for stable quality goods, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with car manufacturers, auto part buyers and the majority of colleagues both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
Super Lowest Price Cream Jar Container - small...
-
Hot New Products Clear Cosmetic Jar - 420ml em...
-
Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 450ml a...
-
High Performance Octago Shape Cosmetic Jars - ...
-
Massive Selection for Cosmetic Cream Jars - 50...
-
Online Exporter 50g Acrylic Retro Cream Packagi...



