2017 Good Quality 30ml Perfume Bottles Glass - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-23-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", we have established long-term cooperation with clientele from both equally overseas and domestically and get new and old clients' higher comments for 2017 Good Quality 30ml Perfume Bottles Glass - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hanover , Maldives , Albania , Due to good quality and reasonable prices, our items have been exported to more than 10 countries and regions. We are looking forward to cooperating with all customers from at home and abroad. Moreover, customer satisfaction is our eternal pursuit.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
factory customized 20g Cosmetic Jar - 10 ml / ...
-
Top Quality Diamond Acrylic Cream Jar - 400ml ...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Packaging Sets...
-
Cheap PriceList for Plastic Packaging Sprayer B...
-
Factory Cheap Empty Plastic Lotion Bottles - 5...
-
2017 High quality 30g Empty Jar Packaging - 80...



