Factory Supply Frosted Glass Jar 30gs - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Coffee shops around the world adopt the “Brooklyn” look. — Quartz Search Logged out Latest Featured Obsessions Emails Editions | Custom Perfume Bottles
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Custom Perfume Bottles
Being supported by an state-of-the-art and skilled IT team, we could supply technical support on pre-sales & after-sales service for Factory Supply Frosted Glass Jar 30gs - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Colombia , London , Croatia , Business philosophy: Take the customer as the Center, take the quality as the life, integrity, responsibility, focus, innovation.We will provide professional, quality in return for the trust of customers, with most major global suppliers,all of our employees will work together and move forward together.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
-
Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - aluminum...
-
Hot Sale for 5ml Glass Perfume Bottles - 500ml...
-
Professional Design 30ml Acrylic Jar - 3ml / 6...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
Manufacturing Companies for Decorativ Perfume B...
-
Factory Cheap Matte Black Glass Cream Jar - 5m...




