Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles - 100ml Aluminum Cosmetic Bottle With Spray – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Custom Perfume Bottles
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
"Quality first, Honesty as base, Sincere service and mutual profit" is our idea, in order to develop continuously and pursue the excellence for Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles - 100ml Aluminum Cosmetic Bottle With Spray – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Libya , Macedonia , Borussia Dortmund , Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Factory selling Surface Engraved Bamboo Cosmeti...
-
High reputation Perfume Bottle 5ml - 1L plasti...
-
Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 120...
-
Factory Cheap Cosmetic Jar Containers - 50ml a...
-
2017 High quality 80g Aluminum Cream Jar - a s...
-
Massive Selection for Loose Powder Jar On Sale ...











