factory low price Personal Care Cosmetic Cream Jar - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | 10ml Perfume Bottle
To be able to give you benefit and enlarge our business, we also have inspectors in QC Team and assure you our greatest service and products for factory low price Personal Care Cosmetic Cream Jar - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech Republic , Muscat , Argentina , With the technology as the core, develop and produce high-quality merchandise according to the diverse needs of the market. With this concept,the company will continue to develop merchandise with high added values and continuously improve items,and will present many customers with the best goods and services!
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
OEM China Customized Body Cream Jar - 330ml cr...
-
Cheap price Plastic Pen Perfume - 15ml small a...
-
Hot New Products Body Cream Container - 3ml / ...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...
-
Europe style for Trigger Spray Bottle - 8ml / ...
-
China Factory for Skin Scrube Clear Jar With Al...

