Cheapest Factory Plastic Jar For Cosmetic Packaging - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-19-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
M&S Discount Codes, Promo & Sales | 10ml Perfume Bottle
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Bear "Customer 1st, Good quality first" in mind, we work closely with our prospects and supply them with efficient and professional services for Cheapest Factory Plastic Jar For Cosmetic Packaging - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkey , Swiss , Philippines , We've got a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will absolutely benefit in both short and long run.
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 2...
-
Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic...
-
Factory directly Perfume Atomizer Refillable - ...
-
Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 150ml clear...
-
Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - 150ml 200...
-
High reputation Cosmetics Jar With Liner And Ca...



