OEM/ODM Supplier Glass Jars With Screw Lids - 250ml black aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-06-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
As for competitive charges, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We will state with absolute certainty that for such excellent at such charges we have been the lowest around for OEM/ODM Supplier Glass Jars With Screw Lids - 250ml black aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greece , Bhutan , Madras , We are looking forward to establishing a mutually beneficial relationship with you based on our high-quality products, reasonable prices and best service. We hope that our products will bring you a pleasant experience and carry a feeling of beauty.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Wholesale Dealers of Ceramic Cosmetic Jars 45g ...
-
Big Discount Black Skin Care Cream - 9 oz alum...
-
Cheap price Glass Cosmetic Perfume Bottle - 14...
-
China Cheap price Refillable Perfume Bottle - ...
-
Cheap price Pet Bottle With Mist Sprayer - Sma...
-
Manufacturer for 10ml Glass Perfume Bottles - ...




