Factory Price For 150ml Glass Lotion Bottle - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pharmaceutical packaging bottle |
| Item No. | J40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 179 g |
| Capacity | 800 ml / 28.22 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
In Hyderabad, India, A Tradition of Silver-Lined Sweets Endures | Empty Aluminum Perfume Bottle
Shiseido and DDF launch new Narciso Rodriguez fragrance | Plastic Cosmetic Jar
"Control the quality by the details, show the power by quality". Our enterprise has strived to establish a remarkably efficient and stable team team and explored an effective excellent control system for Factory Price For 150ml Glass Lotion Bottle - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkmenistan , Rotterdam , Netherlands , To have much more enterprise. ompanions, we've got updated the item list and seek for optimistic co-operation. Our web-site shows the latest and complete information and facts about our merchandise list and company. For further acknowledge, our consultant service group in Bulgaria will reply to all of the inquiries and complications immediately. They're about to make their finest effort to meet buyers need. Also we support the delivery of absolutely free samples. Business visits to our business in Bulgaria and factory are generally welcome for a win-win negotiation. Hope to expertise a happy company co-operation perform with you.
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!
-
Factory Price Flower Cosmetic Cream Acrylic Jar...
-
Factory For Perfume Bottle Card Design - custo...
-
Newly Arrival Bamboo Jar Wholesale - 200g luxu...
-
Manufacturing Companies for Custom Made Glass P...
-
Factory made hot-sale Cosmetic Cream Glass Jars...
-
Hot Sale for 400ml Plastic Jar - 50g clear pla...


