Factory Free sample Make A Custom Plastic Cosmetic Jars - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | ZY50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 36 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Treat yourself to a perfume wardrobe | Aluminum Perfume Bottle
The genius coffee jar hack that will blow your mind | Custom Perfume Bottles
abide by the contract", conforms on the market requirement, joins within the market competition by its superior quality likewise as provides far more comprehensive and great company for shoppers to let them develop into huge winner. The pursue on the corporation, is definitely the clients' gratification for Factory Free sample Make A Custom Plastic Cosmetic Jars - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jordan , Indonesia , Kenya , When you are keen on any of our items following you view our product list, please feel free to make contact with us for inquiries. You'll be able to send us emails and get in touch with us for consultation and we shall respond to you as soon as we are able to. If it's convenient, you could find out our address in our web site and come to our enterprise. or additional information of our items by yourself. We're generally ready to build lengthy and steady co-operation relations with any possible shoppers within the associated fields.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
Good quality Water Mist Spray Bottle - 5g / 10...
-
2017 Latest Design Perfume Bottles 100ml - 50m...
-
Factory directly supply 100ml Spray Bottle - 6...
-
Short Lead Time for Bamboo Fiber Storage Jar - ...
-
Factory source Aluminum Beverage Bottles - 5 m...
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 1L...


