Special Design for High Performance Round Luxury Cosmetic Jar - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Plastic-for-cash exchange could banish the bottle scourge | Aluminum Perfume Bottle
Saks’s New Beauty Department Is Pretty Radical | Custom Perfume Bottles
Always customer-oriented, and it's our ultimate target to be not only the most reliable, trustable and honest supplier, but also the partner for our customers for Special Design for High Performance Round Luxury Cosmetic Jar - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Palestine , Georgia , Saudi Arabia , Our company sets up several departments, including production department, sales department, quality control department and sevice center,etc. only for accomplish the good-quality product to meet customer's demand, all of our products have been strictly inspected before shipment. We always think about the question on the side of the customers,because you win,we win!
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
China OEM Glass Cream Bottle - 200ml aluminum ...
-
New Fashion Design for Transparent Clear Plasti...
-
Hot Sale for Small Plastic Cosmetic Jar - 3ml ...
-
High definition Pet Plastic Candy Jar - 10ml /...
-
Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic J...
-
Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - 12oz ...




