OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Aluminum Container - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | 10ml Perfume Bottle
To be the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, more united and more professional team! To reach a mutual benefit of our customers, suppliers, the society and ourselves for OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Aluminum Container - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Casablanca , Oman , Nicaragua , After years of development, we have formed strong ability in new product development and strict quality control system to ensure excellent quality and service. With the support of many long term cooperated customers, our products are welcomed all over the world.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Reasonable price Pet Plastic Jar With Sealing L...
-
Top Quality Diamond Acrylic Cream Jar - bullet...
-
Free sample for Pp Plastic Cosmetic Jar - 10g ...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
100% Original Factory 15ml Frosted Perfume Bott...
-
Super Lowest Price Glass Sprayer Bottle - 200m...











