Top Quality Cosmetic Jar 10g - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Custom Perfume Bottles
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
We're going to commit ourselves to giving our esteemed buyers using the most enthusiastically considerate solutions for Top Quality Cosmetic Jar 10g - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Burundi , Oman , Greenland , Our company regards "reasonable prices, high quality,efficient production time and good after-sales service" as our tenet. We hope to cooperate with more customers for mutual development and benefits in future. Welcome to contact us.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
OEM Supply Pet Jar For Cosmetic Body Lotion - ...
-
Online Exporter Personalised Perfume Bottle - ...
-
Factory Price Acrylic Cute Cream Jar - 50g eco...
-
Cheap price Pet Bottle With Mist Sprayer - Sma...
-
Good Wholesale Vendors Oem Refillable Perfume B...
-
factory Outlets for Fancy Perfume Bottle - bul...

