Wholesale Price China Acrylic Plastic Cosmetic Jars - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Axios World – September 6, 2018 | 10ml Perfume Bottle
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | Aluminum Perfume Bottle
Our merchandise are commonly recognized and reliable by customers and can meet constantly developing economic and social desires for Wholesale Price China Acrylic Plastic Cosmetic Jars - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Thailand , Muscat , Ukraine , What is good price? We provide customers with factory price. In the premise of good quality, efficiency will have to be paid attention to and maintain appropriate low and healthy profits. What is a fast delivery? We make the delivery according to customers' requirements. Although delivery time depends on the order quantity and the complexity of it, we still try to supply products and solutions in time. Sincerely hope we could have long term business relationship.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
OEM China Supplement Container - Luxury health...
-
Renewable Design for Plastic Jar Container - 1...
-
2017 Good Quality Hexagon Cosmetic Jar - JA-5-...
-
PriceList for Cosmetics Eye Cream Jars - 6 ml ...
-
OEM Customized Plastic Pocket Perfume Bottle - ...
-
Super Lowest Price Cosmetic Glass Cream Jar - ...




