Factory supplied 100g Cosmetic Cream Jar - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 40 ml / 1.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Léa Seydoux is the face of new Louis Vuitton perfume campaign | Plastic Cosmetic Jar
Pacifica Partners With Preserve On Beauty Empties Recycling Program | Plastic Cosmetic Jar
With our rich working experience and thoughtful companies, we have now been recognized as being a trustworthy supplier for a lot of global potential buyers for Factory supplied 100g Cosmetic Cream Jar - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Madras , Uruguay , Bhutan , Our company always concentrate on the development of the international market. We've got a lot of customers in Russia , European countries, the USA, the Middle East countries and Africa countries. We always follow that quality is foundation while service is guarantee to meet all customers.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
OEM/ODM Manufacturer Spray Bottle 10 Ml - Fact...
-
OEM Customized Cologne Spray Bottle - 4 oz alu...
-
Well-designed Oval White Glass Jar For Cream - ...
-
China Supplier Black Plastic Jar - 1L plastic ...
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...
-
Professional China Pla Skin Care Jars - JA-5-1...











