Factory directly supply Skin Care Cream Jar - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-14-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 34 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Plastic Cosmetic Jar
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | 10ml Perfume Bottle
We retain bettering and perfecting our goods and service. At the same time, we perform actively to do research and enhancement for Factory directly supply Skin Care Cream Jar - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: venezuela , Kuwait , United Arab Emirates , We confirm to public, cooperation, win-win situation as our principle, adhere to the philosophy of make a living by quality, keep developing by honesty , sincerely hope to build up a good relationship with more and more customers and friends, to achieve a win-win situation and common prosperity.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
China wholesale 100 Freshener Bottle - 350ml f...
-
2017 wholesale price Vintage Cosmetic Jar - 9 ...
-
2017 wholesale price New Design Glass Bottles -...
-
OEM Manufacturer Empty Perfume Bottles - 15 ml...
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
Good Wholesale Vendors Double Wall Plastic Jar ...



