New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cartier Parfums sparkles with Carat pop-up in Paris – The Moodie Davitt Report | Plastic Cosmetic Jar
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | 10ml Perfume Bottle
We strive for excellence, service the customers", hopes to become the best cooperation team and dominator enterprise for personnel, suppliers and customers, realizes value share and continuous promotion for New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cairo , Kenya , Cologne , We aim to build a famous brand which can influence a certain group of people and light up the whole world. We want our staff to realize self-reliance, then achieve financial freedom, lastly obtain time and spiritual freedom. We do not focus on how much fortune we can make, instead we aim to obtain high reputation and be recognized for our goods. As a result, our happiness comes from our clients satisfaction rather than how much money we earn. Ours team will do best for you personally always.
The after-sale warranty service is timely and thoughtful, encounter problems can be resolved very quickly, we feel reliable and secure.
-
OEM China Mini Glass Perfume Spray Bottle - JA...
-
China Gold Supplier for 50 G Frosted Glass Cosm...
-
Top Quality Plastic Container For Cream - 500m...
-
Discount Price Glass Cosmetic Storage Jar - 80...
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
High Quality Plastic Jars For Cream - 150ml cl...

