Quality Inspection for Plastic Jars Pet Cosmetic Jar - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Message in a plastic bottle to clean up Mid Wales town | Plastic Cosmetic Jar
We pursue the management tenet of "Quality is remarkable, Company is supreme, Name is first", and will sincerely create and share success with all clientele for Quality Inspection for Plastic Jars Pet Cosmetic Jar - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Albania , Eindhoven , With the technology as the core, develop and produce high-quality merchandise according to the diverse needs of the market. With this concept,the company will continue to develop merchandise with high added values and continuously improve items,and will present many customers with the best goods and services!
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
Excellent quality Water Spray Bottle - 50ml cl...
-
One of Hottest for 100ml Golden Dropper Bottle ...
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 4...
-
Best Price for 50g Round Cream Jar - 330ml cro...
-
Good Quality Pet Plastic Container - 250ml hig...
-
China Gold Supplier for Plastic Cookie Jars - ...

