Good Quality Pet Plastic Container - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Why Stainless Steel Bottle Water Beats Water In Aluminum Bottles
Skincare Packaging Market (Packaging Type – Jars, Tubes, Bottles, Pumps & Dispensers, Sachets, Others; Material Type ) Outlook 2026 | Custom Perfume Bottles
With reliable excellent approach, great name and ideal consumer services, the series of products and solutions produced by our company are exported to many countries and regions for Good Quality Pet Plastic Container - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Qatar , Sierra Leone , Toronto , Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!
-
Factory Price For 30ml Perfume Bottles - 50ml ...
-
Hot New Products Heavy Base Cosmetic Glass Jar ...
-
Online Exporter Aluminum Cap - 100ml aluminum ...
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...
-
OEM/ODM Manufacturer Capsule Bottle - 100g wid...
-
factory customized She Shape Perfume Bottle - ...




