Factory source Plastic Pill Bottles - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 73 mm |
| Height | 106 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Signature Scent Workshop @ Homemade London | Aluminum Perfume Bottle
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
We believe in: Innovation is our soul and spirit. High-quality is our life. Purchaser need is our God for Factory source Plastic Pill Bottles - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Auckland , Pakistan , Adelaide , We are committed to meet all your needs and solve any technical problems you may encounter with your industrial components. Our exceptional products and vast knowledge of technology makes us the preferred choice for our customers.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
factory customized Transparent Plastic Jar - 4...
-
Personlized Products Pet Plastic Cream Cosmetic...
-
China Supplier Clear Glass Perfume Bottle - 15...
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...
-
Wholesale 5g Luxury Cosmetic Cream Jar - 3ml /...











