Hot Selling for Skin Care Cream Cosmetics Plastic Pp Jar - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-23-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
We strive for excellence, services the customers", hopes to be the top cooperation team and dominator business for personnel, suppliers and prospects, realizes benefit share and continual promotion for Hot Selling for Skin Care Cream Cosmetics Plastic Pp Jar - 750 ml syrup aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: London , Mumbai , Southampton , The company attaches great importance to product quality and service quality, based on the business philosophy "good with people, genuine to whole world, your satisfaction is our pursuit". we design products, According to customer's sample and requirements, to meet the needs of the market and offer different customers with personalized service. Our company warmly welcomes friends at home and abroad to visit, to discuss cooperation and seek common development!
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
Hot sale Factory Plastic Face Cream Jar - 30g ...
-
Hot Selling for Cosmetic Packaging Companies - ...
-
Big Discount 300g Plastic Cream Jar - 100g wid...
-
Manufacturer of Aluminum Bottles Wholesale - 1...
-
High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottl...
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 150ml...



