Manufacturer of Small Aluminum Perfume Bottle - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
Our target should be to consolidate and improve the high-quality and repair of current goods, in the meantime regularly produce new solutions to meet unique customers' needs for Manufacturer of Small Aluminum Perfume Bottle - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , South Africa , Cambodia , To let customers be more confident in us and get the most comfortable service, we run our company with honesty, sincerity and best quality . We firmly believe that it is our pleasure to help customers to run their business more successfully, and that our experienced advice and service can lead to more suitable choice for the customers.
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.
-
Factory wholesale Cream Cosmetics Jar - 37mm i...
-
Factory Supply 15ml Colorful Glass Bottle For P...
-
New Arrival China Refillable Spray Bottle - 10...
-
Ordinary Discount Best Selling Color Plastic Ja...
-
OEM Customized Metal Perfume Bottle 15ml - 250...
-
750ml Aluminum Bottle Factories - Black Color ...




