2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosmetic Jar - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Aluminum Perfume Bottle
Perfume for billionaires: Diamond-encrusted bottle costs $20 million | 10ml Perfume Bottle
To be a result of ours specialty and repair consciousness, our corporation has won an excellent reputation amongst customers all around the entire world for 2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosmetic Jar - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Puerto Rico , Hamburg , Chile , We have won a good reputation among overseas and domestic clients. Adhering to the management tenet of "credit oriented, customer first, high efficiency and mature services", we warmly welcome friends from all walks of life to cooperate with us.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
Reliable Supplier 600ml Aluminum Bottle - 15ml...
-
Hot New Products 100ml Green Pet Bottle - AJ-1...
-
2017 New Style Aluminum Ointment Container With...
-
Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic J...
-
Factory Free sample 50ml Glass Perfume Bottles ...
-
Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 15...

