Fast delivery Body Mist Bottle - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
We take "customer-friendly, quality-oriented, integrative, innovative" as objectives. "Truth and honesty" is our administration ideal for Fast delivery Body Mist Bottle - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kenya , New Orleans , Lyon , We follow up the career and aspiration of our elder generation, and we are eager to open up a new prospect in this field, We insist on "Integrity, Profession, Win-win Cooperation", because we have a strong backup, that are excellent partners with advanced manufacturing lines, abundant technical strength, standard inspection system and good production capacity.
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!
-
Factory source Aluminum Beverage Bottles - 5 m...
-
Cheap price 8ml Twist Perfume Bottle - 40ml al...
-
Factory Cheap Hot Plastic Perfume Bottle - 7ml...
-
Trending Products Plastic Cosmetic Jars 100g - ...
-
Reasonable price for Gray Perfume Bottles - 40...
-
Popular Design for Plastic Container - aluminu...




