Good Quality Aluminum Energy Drink Beverage Bottle - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Plastic Cosmetic Jar
Our primary goal is to offer our clients a serious and responsible business relationship, providing personalized attention to all of them for Good Quality Aluminum Energy Drink Beverage Bottle - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech , Toronto , Brazil , Till now, the goods list has been updated regularly and attracted clients from around the globe. Detailed facts is often obtained in our web-site and you'll be served with premium quality consultant service by our after-sale group. They are going to help you get comprehensive acknowledge about our products and make a satisfied negotiation. Company go to to our factory in Brazil is also welcome at any time. Hope to obtain your inquiries for any pleased co-operation.
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.
-
Newly Arrival Aluminum Bottle Cap - 5 ml oxida...
-
OEM/ODM Supplier Clear Plastic Food Containers ...
-
Cheap PriceList for Pet Jar Aluminium Cap - 24...
-
PriceList for Plastic Pill Bottle - 5 ml black...
-
Ordinary Discount 50ml Double Wall Pp Cream Jar...
-
Factory wholesale Glass Cosmetic Jars For Sale ...




