Factory directly Plastic Jar For Cream Package - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Plastic Cosmetic Jar
The company upholds the philosophy of "Be No.1 in quality, be rooted on credit and trustworthiness for growth", will continue to serve old and new customers from home and overseas whole-heatedly for Factory directly Plastic Jar For Cream Package - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Spain , Oman , Las Vegas , We are adhering to the philosophy of "attracting customers with the best products and excellent service". We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
professional factory for 50g Green Cream Jar - ...
-
Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 100ml al...
-
Manufacturer of Aluminum Bottles Wholesale - 1...
-
China Factory for Luxury Diamond Lid Acrylic Ja...
-
Professional Design Perfume Bottle/vial - 100m...




