2017 Latest Design Plastic Jars And Screw Top Lids - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", now we have established long-term cooperation with consumers from equally overseas and domestically and get new and old clients' large comments for 2017 Latest Design Plastic Jars And Screw Top Lids - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Adelaide , Greece , Gambia , Why we can do these? Because: A, We are honest and reliable. Our products have high quality, attractive price, sufficient supply capacity and perfect service. B, Our geographical position has a big advantage . C, Various types: Welcome your inquiry, It will be highly appreciated.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
OEM Manufacturer White Plastic Jars - 150ml sm...
-
OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - 250...
-
Quality Inspection for Rose Gold Perfume Bottle...
-
Best quality Colorful Aluminum Jar - 150ml alu...
-
Cheapest Factory Airless Pump Bottle - 150ml /...
-
Hot-selling Purple Plastic Cosmetic Jar - 200m...









