2017 wholesale price Diamond Plastic Cosmetic Jar - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Aluminum Perfume Bottle
We enjoy a very good reputation among our customers for our excellent product quality, competitive price and the best service for 2017 wholesale price Diamond Plastic Cosmetic Jar - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Paris , Oslo , Muscat , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we'll continue to develop, to supply the high-quality goods and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 5ml...
-
Reasonable price for Gray Perfume Bottles - 40...
-
Chinese Professional Cosmetic Glass Jar With Ba...
-
Top Quality Skin Care Packaging - 5g mini plas...
-
Manufacturing Companies for Custom Perfume Bott...
-
Manufacturer for 10ml Glass Perfume Bottles - ...




