Factory Price For Diamond Acrylic Jar - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Aluminum Perfume Bottle
Our firm has been concentrating on brand strategy. Customers' satisfaction is our best advertising. We also offer OEM provider for Factory Price For Diamond Acrylic Jar - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sao Paulo , Costa Rica , Czech republic , We rely on high-quality materials, perfect design, excellent customer service and the competitive price to win the trust of many customers at home and abroad. 95%products are exported to overseas markets.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Leading Manufacturer for Acrylic Airless Jar - ...
-
Reasonable price Plastic Vacuum Pump Jars - 30...
-
Discount Price Crystal Diamond Perfume Bottle -...
-
Excellent quality 50ml Empty Cosmetic Bottle - ...
-
Lowest Price for Jars For Cosmetic - 250ml saf...
-
Renewable Design for Jar For Cosmetic - 50ml c...









