Factory directly Energy Drink Bottle - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
5 innovations that are changing the way we wear perfume | Custom Perfume Bottles
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
"Control the quality by the details, show the strength by quality". Our company has strived to establish a highly efficient and stable staff team and explored an effective quality control process for Factory directly Energy Drink Bottle - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Amman, London , Lahore , Our company now has many department, and there have more than 20 employees in our company. We set up sales shop, show room, and product warehouse. In the meantime, we registered our own brand. We have tightened inspection for quality of product.
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
-
Factory made hot-sale Perfume Spray Bottles - ...
-
OEM manufacturer Hot Sale Aluminum Face Cream J...
-
Cheapest Factory Airless Pump Bottle - 150ml /...
-
Professional Design Purple Color Glass Cream Ja...
-
Manufactur standard Container For Cosmetic - 3...
-
OEM Factory for 80g Double Wall Cream Jar - 33...

