Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 40ml pink wide mouth plastic hair wax jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-14-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 40 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Aluminum Perfume Bottle
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Aluminum Perfume Bottle
We have been experienced manufacturer. Wining the majority of your crucial certifications of its market for Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 40ml pink wide mouth plastic hair wax jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: St. Petersburg , venezuela , Pretoria , So that you can utilize the resource from the expanding info in international trade, we welcome shoppers from everywhere on-line and offline. In spite of the good quality solutions we offer, effective and satisfying consultation service is supplied by our specialist after-sale service team. Product lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for your inquiries. So please make contact with us by sending us emails or call us if you have any questions about our corporation. ou may also get our address info from our web page and come to our company to get a field survey of our merchandise. We are confident that we are going to share mutual achievement and create strong co-operation relations with our companions in this marketplace. We're searching forward for your inquiries.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
Quality Inspection for Pp Plastic Cream - 15g ...
-
China Cheap price Square Pump Spray Bottle With...
-
Newly Arrival Low Price Cosmetic Jar - 450ml p...
-
Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Ca...
-
China Factory for Cosmetic Containers Lotion Bo...
-
Reasonable price for Color Gel Luxury Cosmetic ...

