Cheapest Factory Round Shape Glass Cosmetic Jar - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
H&M Launches A Collection Of 25 Scents | 10ml Perfume Bottle
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
In the past few years, our business absorbed and digested advanced technologies both equally at home and abroad. In the meantime, our company staffs a group of experts devoted to your advancement of Cheapest Factory Round Shape Glass Cosmetic Jar - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jordan , Botswana , Colombia , Look forward to the future, we'll focus more on the brand building and promotion . And in the process of our brand global strategic layout we welcome more and more partners join us, work together with us based on mutual benefit. Let's develop market by fully utilizing our in depth advantages and strive for building.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
Factory made hot-sale Plastic 50ml Empty Cosmet...
-
Factory made hot-sale 100ml Plastic Jar - 5g /...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 30m...
-
OEM/ODM Supplier Sampling Glass Perfume Spray B...
-
Good Quality 100ml Plastic Container - 100ml P...
-
18 Years Factory 100g Cream Jar Pp - 500ml alu...




