Manufacturing Companies for Large Plastic Jars - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
M&S Discount Codes, Promo & Sales | Plastic Cosmetic Jar
Perfume Packaging | Aluminum Perfume Bottle
We now have several exceptional workers customers good at marketing, QC, and working with types of troublesome trouble during the creation system for Manufacturing Companies for Large Plastic Jars - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: The Swiss , Nicaragua , Madras , Our company has always insisted on the business principle of "Quality, Honest, and Customer First" by which we have won the trust of clients both from at home and abroad. If you are interested in our solutions, you should do not hesitate to contact us for further information.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
Factory Price Hotsale Cosmetic Packing Bottle A...
-
2017 New Style Custom Design Glass Bottle - 4o...
-
Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 68m...
-
Big Discount Plastic Spary Bottle - 1L plastic...
-
Hot sale 50 Ml Plastic Perfume Bottle - 15g / ...

