OEM Supply 15ml 30ml 50ml Empty Jars - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
H&M Launches A Collection Of 25 Scents | 10ml Perfume Bottle
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
It can be a great way to enhance our solutions and service. Our mission would be to build inventive products to consumers with a superior working experience for OEM Supply 15ml 30ml 50ml Empty Jars - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Philippines , Afghanistan , Chile , Our organization. Situated inside the national civilized cities, the visitors is very easy, unique geographical and economic situations. We pursue a "people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, construct brilliant" organization. hilosophy. Strict top quality management, fantastic service, reasonable cost in Myanmar is our stand on the premise of competition. If vital, welcome to make contact with us by our web page or telephone consultation, we've been likely to be pleased to serve you.
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.
-
Best-Selling 30ml Perfume Glass Spray Bottle - ...
-
Manufacturing Companies for Jar Cosmetic Plasti...
-
Factory Cheap Hot Car Perfume Bottle - 80 ml g...
-
Factory selling 150ml Plastic Pet Cream Jar - ...
-
Factory directly supply Frosted Cosmetic Glass ...
-
Good Wholesale Vendors Double Wall Plastic Jar ...




