Factory directly Cosmetic Jar Wholesale - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Tubes and Jars Sales Market want to know the forecast values? | Empty Aluminum Perfume Bottle
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our firm to the long-term to develop together with consumers for mutual reciprocity and mutual advantage for Factory directly Cosmetic Jar Wholesale - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Birmingham , Botswana , Australia , We now have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we've been looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. You should feel free to contact us for more details.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
factory Outlets for Flat 50 Ml Plastic Perfume ...
-
Original Factory Cosmetic Jar Make Up Cream Pot...
-
Reliable Supplier Pet Cosmetic Plastic Jar - 5...
-
Best Price on 15ml Perfume Bottle - 14 oz scre...
-
Chinese wholesale Pet Plastic Perfume Bottle - ...
-
Factory Outlets Plasti Spray Bottle - 1000ml c...




