Leading Manufacturer for Cosmetic Spray Bottles - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Custom Perfume Bottles
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Assume full accountability to satisfy all demands of our consumers; reach ongoing advancements by endorsing the expansion of our purchasers; come to be the final permanent cooperative partner of clients and maximize the interests of clientele for Leading Manufacturer for Cosmetic Spray Bottles - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Macedonia , Benin , Sweden , Our product quality is one of the major concerns and has been produced to meet the customer's standards. "Customer services and relationship" is another important area which we understand good communication and relationships with our customers is the most significant power to run it as a long term business.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
2017 New Style Two Side Small Plastic Cosmetic ...
-
Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars...
-
2017 wholesale price 5ml Perfume Bottle - 200g...
-
OEM/ODM Manufacturer Clear Plastic Round Wide-m...
-
China Gold Supplier for 50g Airless Cosmetic Ja...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 2...




