Factory wholesale Cosmetic Jar 10ml - 330ml aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AC-03-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Men steal perfume from Bridgnorth Superdrug store | Custom Perfume Bottles
During the past few years, our business absorbed and digested state-of-the-art technologies the two at home and abroad. Meanwhile, our firm staffs a group of experts devoted to your development of Factory wholesale Cosmetic Jar 10ml - 330ml aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Liberia , Algeria , Estonia , We believe in quality and customer satisfaction achieved by a team of highly dedicated individuals. The team of our company with the use of cutting-edge technologies delivers impeccable quality products supremely adored and appreciated by our customers worldwide.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
PriceList for High Grade Cosmetic Jar - 350ml ...
-
2017 China New Design Cosmetic Packaging Jar - ...
-
Factory source Face Cream Jar 122g - 250ml lux...
-
2017 wholesale price Pp Perfume Spray Bottle - ...
-
Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 150ml R...
-
2017 New Style Plastic Packaging - 250ml black...



