Free sample for 50g Empty Cosmetic Glass Bamboo Lid Jar - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How to Get Rid of Blackheads: 13 Proven Tricks | Custom Perfume Bottles
M&S Discount Codes, Promo & Sales | Plastic Cosmetic Jar
We also supply merchandise sourcing and flight consolidation companies. We now have our very own manufacturing facility and sourcing business. We could present you with almost every kind of product relevant to our solution array for Free sample for 50g Empty Cosmetic Glass Bamboo Lid Jar - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Borussia Dortmund , US , We've a good reputation for stable quality solutions, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with customers both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
-
Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars...
-
OEM China Cosmetic Cream Jar 50g - AJ-10 serie...
-
Low MOQ for Acrylic Cream Jar 10g - custom lux...
-
China Cheap price 50ml Aluminum Jar - 8ml / 10...
-
Factory Price For Diamond Acrylic Jar - 7ml / ...
-
Chinese Professional Silver Perfume Bottles - ...

