Factory Cheap Cosmetic Plastic Jar - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-05-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Our development depends on the advanced equipment ,excellent talents and continuously strengthened technology forces for Factory Cheap Cosmetic Plastic Jar - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lyon , Israel , Nairobi , Due to our good products and services, we have received good reputation and credibility from local and international customers. If you need more information and are interested in any of our products, please feel free to contact us. We look forward to becoming your supplier in the near future.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
factory low price Pen Sprayer Bottles - AJ-01 ...
-
OEM manufacturer Aluminum Lid Glass Cosmetic Ja...
-
Excellent quality Amber Cream Glass Jar - 250m...
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
Factory Promotional Plastic Spray Bottles - JA...
-
Factory Price 250ml Cosmetic Bamboo Jar - 50ml...




