PriceList for Rectangle Crimp Glass Bottles - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Axios World – September 6, 2018 | 10ml Perfume Bottle
10 best unisex perfumes | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our organization has been focusing on brand strategy. Customers' gratification is our greatest advertising. We also source OEM provider for PriceList for Rectangle Crimp Glass Bottles - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Miami , Brazil , Bangladesh , With all these supports, we can serve every customer with quality product and timely shipping with highly responsibility. Being a young growing company, we might not the best, but we are trying our best to be your good partner.
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.
-
2017 wholesale price Crystal Perfume Spray Bott...
-
Factory made hot-sale 500g Plastic Cream Jar - ...
-
Hot sale 50 Ml Plastic Perfume Bottle - 14 oz ...
-
Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 6ml / 8...
-
OEM/ODM China Empty Aluminum Perfume Bottle - ...
-
OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - 600...









