Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic Cream Jar - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 73 mm |
| Height | 106 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How do you make your bathroom plastic-free? | MNN | Custom Perfume Bottles
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Well-run equipment, expert income workforce, and far better after-sales expert services; We are also a unified large family, anyone stick to the corporate value "unification, dedication, tolerance" for Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic Cream Jar - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Israel , New Zealand , Toronto , We welcome customers from all over the world come to discuss business. We supply high quality solutions, reasonable prices and good services. We hope to sincerely build business relationships with customers from at home and abroad, jointly striving for a resplendent tomorrow.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
OEM manufacturer Mini Cosmetic Jars - 100ml al...
-
Chinese wholesale Empty Lotion Pump Bottles - ...
-
OEM Supply 15ml 30ml 50ml Empty Jars - small a...
-
OEM Factory for 5ml Refillable Perfume Atomizer...
-
Fixed Competitive Price Hair Gel Plastic Jar - ...
-
2017 New Style 750ml Food Grade Plastic Jam Jar...











