Reasonable price Aluminium Bottle 500ml - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Custom Perfume Bottles
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
We emphasize progress and introduce new solutions into the market each year for Reasonable price Aluminium Bottle 500ml - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Australia , Surabaya , We win many reliable customers by rich experience, advanced equipments, skilled teams, strict quality control and best service. We can guarantee all our products. Customers' benefit and satisfaction are always our biggest goal. Please contact us. Give us a chance, give you a surprise.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
Top Suppliers Acrylic Refillable Perfume Spray ...
-
Top Suppliers Cosmetic Jars 100ml - 5g / 10g w...
-
Manufacturer of Metal Tins For Candles - 150ml...
-
factory low price 15ml Perfume Glass Bottle - ...
-
factory customized Aluminium Cream Jar - 200ml...
-
Good quality Gold 50g Acrylic Container - 24/4...




