Factory best selling Skin Care Plastic Jar With Bamboo Lid - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Not quite the real thing: Coca-Cola’s ‘secret formula’ is out of the bottle | Aluminum Perfume Bottle
The genius coffee jar hack that will blow your mind | Custom Perfume Bottles
It is a great way to further improve our products and repair. Our mission is always to create innovative products to prospects with a superior expertise for Factory best selling Skin Care Plastic Jar With Bamboo Lid - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malawi , San Francisco , Stuttgart , Customer satisfaction is our goal. We are looking forward to cooperating with you and providing our best services for you. We warmly welcome you to contact us and please feel free to contact us. Browse our online showroom to see what we can do for you. And then E-mail us your specifications or inquiries today.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
Reasonable price Plastic Vacuum Pump Jars - 25...
-
Factory made hot-sale Plastic Clear Eye Cream J...
-
Factory wholesale Unique Cosmetic Jars - 50ml ...
-
Wholesale Price New Design Square Glass Perfume...
-
Best-Selling Canning Jars 500ml - 230ml alumin...
-
OEM Customized Frosted Glass Cosmetic Cream Jar...

