Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glass Bottle - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
10 best unisex perfumes | Aluminum Perfume Bottle
We retain bettering and perfecting our merchandise and service. At the same time, we do the job actively to do research and improvement for Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glass Bottle - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Vancouver , Thailand , Mexico , With the development of the society and economy, our company will continue the "loyalty, dedication, efficiency, innovation" spirit of enterprise, and we will always adhere to the management idea of "would rather lose gold, do not lose customers heart". We will serve the domestic and foreign businessmen with sincere dedication, and let us create bright future together with you!
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
professional factory for Bottle With Vacuum Pum...
-
Fast delivery Spray Pump Bottle - Factory pric...
-
Free sample for Hand Made Perfume Bottle - 100...
-
Factory wholesale Aluminum Packaging - 68mm si...
-
Best Price for Glass Cosmetic Cream Jars - 28/...
-
Chinese wholesale Empty Lotion Pump Bottles - ...




