Massive Selection for Cosmetic Cream Jars - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
Bengaluru NGO Turns Old Plastic Into Anti-Slippery & Recyclable Tiles You Can Walk On! | Aluminum Perfume Bottle
To meet the customers' over-expected pleasure , now we have our potent staff to offer our greatest general service which includes internet marketing, sales, planning, output, quality controlling, packing, warehousing and logistics for Massive Selection for Cosmetic Cream Jars - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Angola , Zambia , The president and all the company members would like to provide professional products and services for customers and sincerely welcome and cooperate with all native and foreign customers for a bright future.
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - A...
-
Rapid Delivery for Aluminum Jar For Lip Balm - ...
-
Factory For Cosmetic Packaging No Minimums - 5...
-
Factory Cheap Hot Sale Perfume Spray Bottle - ...
-
Factory Cheap Blue Plastic Jar - 200ml aluminu...

