Wholesale Dealers of Cosmetic Cream Empty - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | Empty Aluminum Perfume Bottle
This Unisex Fragrance Gift Set Doesn’t Smell Like a High School Locker Room | 10ml Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" may be the persistent conception of our organization to the long-term to build together with shoppers for mutual reciprocity and mutual advantage for Wholesale Dealers of Cosmetic Cream Empty - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Azerbaijan , United Arab Emirates , What is good price? We provide customers with factory price. In the premise of good quality, efficiency must be paid attention to and maintain appropriate low and healthy profits. What is a fast delivery? We make the delivery according to customers' requirements. Although delivery time depends on the order quantity and the complexity of it, we still try to supply products in time. Sincerely hope we could have long term business relationship.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
100% Original 5ml Perfume Spray Bottle - AJ-04...
-
Manufacturer for Jar Cosmetics Empty - 100ml t...
-
Discount wholesale Perfume Mist Spray Bottle - ...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 500...
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 15...
-
New Delivery for Pla Jars For Skin Care - 250m...

