Excellent quality Amber Cream Glass Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Custom Perfume Bottles
Managing Editor Alexandra Polkinghorn’s Holiday Gift Guide: Little Luxuries | Plastic Cosmetic Jar
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for Excellent quality Amber Cream Glass Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cambodia , Portland , Sri Lanka , Why we can do these? Because: A, We are honest and reliable. Our items have high quality, attractive price, sufficient supply capacity and perfect service. B, Our geographical position has a big advantage . C, Various types: Welcome your inquiry, It might be highly appreciated.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - 600...
-
China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum ...
-
Factory Outlets Parfume Bottle Glass 50 Ml - 1...
-
Hot New Products Clear Cosmetic Jar - 420ml em...
-
Good Quality Cream Jar - 150ml aluminum energy...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...











