PriceList for Aluminum Cream Jars - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-19-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 64 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 28 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Le Labo releases first fragrance in three years | 10ml Perfume Bottle
Cosmetic Tubes and Jars Market Share, Growth by Top Company, Application, Trends and Forecasts by 2021 | Custom Perfume Bottles
Every single member from our large efficiency revenue team values customers' wants and company communication for PriceList for Aluminum Cream Jars - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: London , New Delhi , Riyadh , All the imported machines effectively control and guarantee the machining precision for the products. Besides, we have a group of high-quality management personnels and professionals, who make the high-quality products and have the ability to develop new products to expand our market home and abroad. We sincerely expect customers come for a blooming business for both of us.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
Wholesale Dealers of 5ml Refillable Pocket Mini...
-
Hot Selling for Bottle Aluminium - JA-3-3 seri...
-
Trending Products 30ml Aluminum Bottles - 350m...
-
2017 New Style Cosmetic Cream Jar 50ml - AJ-06...
-
Cheapest Factory Empty Perfume Bottle Box - al...
-
OEM Customized Metal Perfume Bottle 15ml - 480...

